„Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę, całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu” (KPK 1055,1). 

 

 

Małżeństwo będące głęboką wspólnotą życia i miłości nie jest instytucją czysto ludzką. Sam Bóg, bowiem jest jego twórcą, gdyż stworzył człowieka z miłości i powołał go także do miłości trwałej i nieodwołalnej. Od samego początku Pan Bóg ustanowił małżeństwo, jako trwały i nierozerwalny związek mężczyzny i kobiety. Według słów Chrystusa Pana, sam Bóg ich łączy: „Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela” (Mt 19, 6).

 

 
 

 

KATECHEZY DLA NARZECZONYCH

z DEKANATU GARWOLIŃSKIEGO 
zamierzających zawrzeć związek małżeński
odbędą się w parafii Przemienienia Pańskiego w trzy kolejne niedziele:

26 listopada oraz 03 i 10 grudnia 2017 r. 

 Spotkania rozpoczynają się o godz. 9.00 i trwają do godz. 12.00 w auli KLO.
Jeżeli narzeczeni są spoza naszego dekanatu prosimy o skierowanie z parafii,
gdzie zamierzają zawrzeć sakramentalny związek małżeński
Zapisy na katechezy tylko pod adresem:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,

natomiast wszelkich informacji możemy uzyskać

pod nr tel. 787 705 057.

Oprócz katechez obowiązkowe jest spotkanie w Poradni rodzinnej

z Doradcą życia rodzinnego z  p. Edytą Piotrowską  tel. 660 668 185.


********************************************************************************************

Odbycie tych katechez jest warunkiem
rozpoczęcia przygotowania do Małżeństwa  w kancelarii parafialnej.
Jeśli ktoś z jakich powodów zaniedbał to przygotowanie,
jest możliwość odpłatnego ukończenia kursu poza parafią:

Kursy weekendowe dla narzeczonych w Osinach Dolnych
Kursy weekendowe dla narzeczonych w Siedlanowie
Polecamy stronę internetową - Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Siedleckiej
 
 
 

 

 
 
********************************************************************************************

 

 

********************************************************************************************

 

 
 

 

 

DZIEŃ SKUPIENIA DLA NARZECZONYCH

Dzień skupienia dla narzeczonych dekanatu garwolińskiego

od marca 2017 r.
będzie organizowany w parafii Przemienienia Pańskiego
w Garwolinie w IV niedzielę miesiąca.

Dzień skupienia rozpoczyna się konferencją o godz. 11.00 w auli KLO,
a po niej jest okazja do spowiedzi i Msza św. o godz. 12.00.

Terminy na bieżący rok:

26 marca                  
23 kwiecień
28 maj
25 czerwiec
23 lipiec

 
27 sierpień
24 wrzesień
22 październik
26 listopad
17 grudzień 
(wyjątkowo w III niedzielę)
                                
 
 
 
Wskazówki dla przygotowujących się do małżeństwa

 

  1. 1. Przygotowanie bliższe do małżeństwa w Diecezji Siedleckiej składa się z dziesiąciu katechez, które zasadniczo powinny być głoszone w parafiach lub w dekanacie oraz dnia skupienia dla narzeczonych. Istnieje również możliwość odbycia tych nauk w ośrodkach akademickich, Domach Rekolekcyjnych np. w Siedlanowie k. Ra­dzynia Podl. (www.drsiedlce.pl, www.siedlanow.pl) lub w innych miejscach. Szczegóły dotyczące prowadzonych kursów i ważnych spotkań dla narzeczonych dostępne są na stronie internetowej: www.drsiedlce.pl. Narzeczeni zatem najlepiej na około pół roku przed pla­nowaną datą ślubu powinni zgłosić się do parafii gdzie przygotowywany jest ślub. Uzyskują wtedy informacje o terminach i miejscu głoszonych katechezach oraz otrzymują Indeks, który posłuży do od­notowania poszczególnych etapów przygotowania do mał­żeństwa, a później zostanie dołączony do protokołu kanonicznego.

  2. 2. Na trzy miesiące przed planowaną datą ślubu, narzeczeni zgłaszają się do kancelarii parafialnej, by rozpocząć bezpośrednie przygotowa­nie do małżeństwa i odbyć rozmowę kanoniczno-duszpasterską z księdzem. Na to spotkanie przynoszą następujące dokumenty: aktualne świadectwo chrztu św. ( nie starsze niż 6 miesięcy od daty wystawienia), dowody tożsamości, Indeks lub zaświadczenie o ukończonym kursie przedmałżeńskim, ostatnie świadectwo katechizacji, a później zaświadczenie z USC (przy ślubie konkordatowym). Następnie narzeczeni zostają skierowani do Poradni życia rodzinnego, która zazwyczaj mieści się w parafii dziekańskiej. Poradnie służą także małżeń­stwom i rodzinom w chrześcijańskiej formacji małżeńskiej oraz udzielają pomocy w różnorodnych trudnościach, bądź kontaktują zainteresowanych ze specjalistycz­nymi placówkami.

  3. 3. Wydział Duszpasterstwa Rodzin koor­dynuje i wspiera inicjatywy formacyjne i pasto­ralne dla narzeczonych małżeństw i rodzin. Pragnie służyć narzeczonym i małżonkom chrześcijańskim w pogłębieniu ich powołania tak, by jak naj­owocniej mogli odkryć i przyjąć Boży zamysł wobec swojego małżeństwa.

 

 

Kopia 17-Hiszpanskie  natchnienia - AK1

       

 

           ,, Narzeczeństwo czasem wprowadzenia

             w dary duchowe"

   Katecheza Papieża Franciszka o roli narzeczeństwa

                                                      27.05.2015

Dziś chciałbym mówić o narzeczeństwie. Po włosku słowo to brzmi fidanzamento i wiąże się z zaufaniem, zażyłością, niezawodnością. Zażyłość odnosi się do powołania, jakim obdarza Bóg, ponieważ małżeństwo jest przede wszystkim odkryciem Bożego powołania. Oczywiście czymś pięknym jest fakt, że obecnie młodzi mogą zdecydować się na małżeństwo na podstawie wzajemnej miłości. Ale właśnie wolność więzi wymaga świadomej zgodności decyzji, a nie jedynie zwyczajnego uzgodnienia pociągu czy uczuć.

Innymi słowy narzeczeństwo jest czasem kiedy dwoje jest wezwanych do podjęcia poważnej pracy nad miłością: pracy wspólnej, zaangażowanej, zmierzającej do głębi. Jest to czas stopniowego odkrywania siebie nawzajem: mężczyzna „uczy się” kobiety, poznając tę konkretną kobietę, zaś kobieta „uczy się” mężczyzny, poznając tego konkretnego mężczyznę. Nie wolno nie doceniać znaczenia tego uczenia się: jest to piękny trud, a wymaga go sama miłość, bo nie jest to tylko beztroskie szczęście, fascynujące uczucie… Opis biblijny mówi o całym stworzeniu, jako wspaniałym dziele Bożej miłości: „Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre” (Rdz 1,31). Dopiero na końcu Bóg „odpoczął”. Na podstawie tego obrazu rozumiemy, że miłość Boża, która dała początek światu, nie była jakąś decyzją poza czasem. Nie! To była wspaniała praca. Miłość Boża stworzyła konkretne warunki przymierza nieodwołalnego, solidnego, które miało trwać.

Przymierza miłości między mężczyzną a kobietą, przymierza na całe życie nie organizuje się na prędce: uczy się go i doskonali. Jest to przymierze dokonywane własnym nakładem sił. Czynienie z dwóch istnień jednego wspólnego życia jest także cudem wolności i serca, powierzonym wierze. Może pod tym względem powinniśmy uczynić więcej, ponieważ nasze „współrzędne uczuciowe” trochę się poplątały. Osoba, która domaga się wszystkiego i natychmiast, ulega także pod każdym względem i natychmiast, przy pierwszej trudności (czy pierwszej okazji). Nie ma nadziei na zaufanie i wierność daru z siebie, jeśli dominuje nawyk konsumowania miłości, jako swego rodzaju „integratora” zadowolenia psychofizycznego. Miłość tym nie jest! Narzeczeństwo jasno określa wolę wspólnego strzeżenia czegoś, czego nigdy nie można kupić lub sprzedać, zdradzić czy porzucić, niezależnie od tego, jak bardzo kusząca była by oferta.

Kościół w swojej mądrości strzeże odróżnienia między stanem narzeczeńskim a małżeńskim, właśnie ze względu na delikatność i głębię tej weryfikacji. Zadbajmy, aby lekkomyślnie nie lekceważyć tej mądrej nauki, która opiera się także na szczęśliwie przeżywanym doświadczeniu miłości małżeńskiej. Mocne symbole ciała posiadają klucze duszy: nie możemy lekkomyślnie traktować więzi ciała, nie otwierając pewnych trwałych ran ducha (1 Kor 6,15-20).

Oczywiście współczesna kultura i społeczeństwo stały się raczej obojętne na delikatność i powagę tych zmian. Z drugiej strony trudno powiedzieć, aby były szczodre wobec młodych, którzy mają zamiar założyć dom i urodzić dzieci! Wręcz przeciwnie, często stawiają tysiące przeszkód mentalnych i praktycznych.

Szczególnym przejawem przygotowania są kursy przedmałżeńskie. Widzimy, że wiele par przychodzi na nie trochę wbrew swojej woli, ale później są zadowolone i dziękują, bo w istocie znalazły tam okazję – często jedyną! – by zastanowić się nad swoim doświadczeniem w sposób niebanalny. To prawda, wiele par jest razem długi czas, czasami nawet mając relacje intymne, czy mieszkając ze sobą, ale naprawdę się nie znają. Wydaje się to dziwne, ale doświadczenie pokazuje, że tak jest. Dlatego trzeba docenić okres narzeczeństwa, jako czas wzajemnego poznania i dzielenia swoich planów życiowych. Droga przygotowania do małżeństwa musi być ukierunkowana w tej perspektywie, wykorzystując także proste, lecz przemożne doświadczenie małżonków chrześcijańskich. Trzeba zwrócić się tutaj także ku temu, co istotne: Biblii, którą trzeba wspólnie odkrywać, w sposób świadomy; modlitwy w jej wymiarze liturgicznym, ale także i „domowym”, który trzeba przeżywać w rodzinie; spowiedzi, do której trzeba powracać z radością często, po długim czasie; Komunii św., w której przychodzi Pan, aby przebywać w narzeczonych i przygotowuje ich, aby przyjęli siebie nawzajem naprawdę „z łaską Chrystusa”; oraz braterstwu z ubogimi i potrzebującymi, pobudzającymi nas do umiaru i dzielenia się z innymi. To wszystko prowadzi do przygotowania małżeństwa w innym sposób, nie światowy, lecz chrześcijański!

Okres narzeczeństwa może się stać naprawdę czasem wprowadzenia w dary duchowe, którymi Pan za pośrednictwem Kościoła ubogaca perspektywę nowej rodziny, która przygotowuje się do życia Jego błogosławieństwem.

 

 
 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone www.parafia-mbcz-garwolin.pl

Parafia p.w. MB Częstochowskiej w Garwolinie

 

Projekt i wykonanie

Agencja Reklamowa Bright-biz.pl   tworzenie stron www Garwolin

 

Odwiedza nas 63 gości oraz 0 użytkowników.

logo-short